157790-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Återvinning av avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling och materialåtervinning/återanvändning av gipsavfall.
Referensnummer: 0360/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser behandling och materialåtervinning av gipsavfall - utsorterat men ej krossat material där enstaka trä- och metallreglar kan förekomma.
Återvinningen ska vara baserad på mekanisk bearbetning av gipsavfallet (krossning) med efterföljande separering från övrigt material så som papp, trä, spik och skruv samt annat oönskat material.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen