Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutstrafik mindre fordon Hallsbergs kommun
Referensnummer: 20/UH/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skolskjutstrafik med mindre fordon för elever i förskoleklass, grundskolan och grundsärskolan inom Hallsbergs kommun. Trafikstart beräknas till preliminärt v. 33 2021. Kommunens mål med upphandlingen är att ge eleven en trygg och säker resa med god service och ett bra bemötande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen