Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling driftentreprenad Saltsjöbaden, Stockholm Observatorium och Dalarö skans och Dalarö Tullhus.
Referensnummer: 1563/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV Fastighetsområde Ulriksdal genomför denna upphandling avseende fastighetsteknisk drift (mediaförsörjning, tillsyn, skötsel och service) samt fastighetsskötsel inklusive felavhjälpande underhåll och service (förebyggande underhåll) av SFV:s fastigheter enligt förfrågningsunderlag. Den fastighetstekniska driften omfattar fastighetstekniska installationer samt inre och yttre skötsel av byggnaderna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen