2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal tekniska konsulttjänster för skadeinventering respektive projektering av entreprenader för Visby ringmur
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av tekniska konsulttjänster avseende uppdrag avseende skadeinventering respektive projektering av entreprenader rörande fornlämningsvård/ruinvård för Visby ringmur. Målet är att teckna ramavtal med en (1) leverantör som väl kan tillgodose B:s behov av kvalificerade konsulttjänster. Underkonsulter får användas.
Intern identifierare: 2023-720
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000