15786-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Betongvaror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Natursten och betongprodukter
Referensnummer: KS 2019/0343
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44114200 Betongvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende natursten,gångbanehällar, taktila ledstråk och betongprodukter för Varbergs Kommuns och VFAB:s behov.
Avtalstid
Avtalet löper i fyra år. Parterna har möjlighet att säga upp avtalet med en uppsägningstid på 6 månader. Avtalet löper dock minst 24 månader räknat från avtalets ikraftträdande. Vid giltighetstidens utgång upphör avtalet utan föregående uppsägning.
Avtalsstart planeras omgående efter genomförd upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44113100 Gatläggningsmaterial, 44113200 Sten för anläggning av trottoarer, 44114250 Betongplattor, 44900000 Sten för byggnation, kalksten, gips och skiffer, 44912400 Kantsten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Anbud ska lämnas på det svenska språket.
All kommunikation i detta och kommande avrop/uppdrag ska ske på det svenska språket.
Ersättning för anbudsgivning utgår inte.
Omfattning
Upphandlingen avser Varbergs Kommuns och VFAB:s behov av natursten och betongprodukter. Ramavtalet är uppdelat i två separata delområden som kommer att utvärderas och tilldelas separat. Ramavtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer per anbudsområde.
Om en leverantör vinner flera anbudsområden tecknas ett avtal per område med vinnande leverantör.
Föregående års volym (2015-01 -01- 2019-09-30) var totalt ca 6 900 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym. Natursten stod för 4 200 000 SEK och betongprodukter för 2 700 000 SEK.
Anbudsområde A - Natursten Avrop enligt detta ramavtalsområde omfattar leverans av naturstens enligt följande sortiment: storgatsten, smågatsten, gångbanehäll, kantsten, ramsten, trappsteg, blockstensmur och liknande.
Anbudsområde B - Betongprodukter Avrop enligt detta ramavtalsområde omfattar följande varor: betongprodukter typ betongplattor, betongkantsten, stödmurar och liknande.
Upphandlande myndigheter
Varbergs kommunOrg.nr: 212000-1249432 80 Varberg
Varbergs Fastighetsaktiebolag (VFAB)
Org.nr: 556082-0705
432 80 Varberg
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen sker med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anbud kommer att antas utan föregående förhandling. Det är därför av allra största vikt att anbudsgivaren lämnar sina allra bästa villkor vid anbudsavlämnandet.
Tilldelningsgrund
Ekonomiskt mest fördelaktiga med hänsyn till pris
Beställaren kommer att anta de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden (anbuden med det lägsta jämförelsetalen på respektive delområde) utifrån de volymer som finns angivna i prisbilagan.
Anbudsgivarna inom respektive område kommer att rangordnas enligt ovan.
Volymerna i prisbilagan baseras på ett fiktivt uppdrag och ligger enbart till grund för anbudsutvärdering.
Kvalificering och utvärdering kommer att ske genom begränsad kontroll, det innebär att endast de anbuden med lägst pris utvärderas och kvalificeras i sin helhet.
Den upphandlande myndigheten kommer att anta maximalt två (2) st anbudsgivare per anbudsområde, som har kvalificerat sig och som har lägst pris. Detta under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer.