157958-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taklyftar
Referensnummer: 19/268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser taklyftar, skenor, tillhörande delar samt kompletta installationer.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende taklyftar med tillbehör.
Omfattning
Beställaren inbjuder till att lämna anbud kring taklyftar.
Beställaren har de senaste 20 åren utrustat och upphandlat ett stort antal taklyftar, främst inom socialförvaltning, där de flesta boendelägenheterna har takskena och lyftmotor, fördelade på ca 1800 skenor och ca 800 lyftmotorer. De fabrikat som är dominerande är Invacare, Merrivara, Etac och Liko varav ett stort antal med strömförsörjning i skena.Årligen planerar Beställaren att köpa ca 15-20 st paket med lyftmotorer. Även inköp skensystem är aktuellt under avtalsperioden för Beställaren.Beställaren poängterar att volymerna är uppskattade, någon utfästelse i volym finns inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har de senaste 20 åren utrustat och upphandlat ett stort antal taklyftar, främst inom socialförvaltning, där de flesta boendelägenheterna har takskena och lyftmotor, fördelade på ca 1800 skenor och ca 800 lyftmotorer. De fabrikat som är dominerande är Invacare, Merrivara, Etac och Liko varav ett stort antal med strömförsörjning i skena.Årligen planerar Beställaren att köpa ca 15-20 st paket med lyftmotorer. Även inköp skensystem är aktuellt under avtalsperioden för Beställaren.Beställaren poängterar att volymerna är uppskattade, någon utfästelse i volym finns inte. Möjligheten ska vara att kombinera olika lyftmotorer inklusive åkvagn med skensystem från ovan nämnda fabrikat, samt möjlighet att använda olika modeller av lyftbyglar.Vi efterfrågar traditionell lyftmotor (batteridrift) som är fäst på åkvagn vilken löper på skena och där endast lyftband och bygel eller motsvarande sänks ner.Det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas. Samtliga priser avser exkl. moms.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 4000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 1,25 gånger uppskattat värde.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.