15796-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för mark- och anläggningsarbeten
Referensnummer: KSN-2020-03428
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop av mark- och anläggningsarbeten inom beställarens verksamhetsområden.
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden enligt nedan. Anbud kan lämnas på ett eller båda anbudsområdena.
— Anbudsområde 1: Mindre mark- och anläggningsarbeten (0 - 1 000 000 SEK)
— Anbudsområde 2: Mark- och anläggningsarbeten (1 000 000 SEK - 10 000 000 SEK)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2