2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fastighetsunderhåll Takarbeten inklusive takskottning Botkyrka Kommunn
Beskrivning: Underhållsarbeten samt mindre entreprenader inom kategorin, Takarbeten inklusive takskottning. Se Bilaga 1 Teknisk beskrivning Tak. Arbeten kan omfatta planerat och oplanerat underhåll. Entreprenadform är totalentreprenad för löpande underhåll och reparationer samt statusbesiktning vid behov. Ramavtalad nummer ett (1) ska utföra rengöring av tak, stuprör, silar och hängrännor en gång på hösten efter lövfällning och innan frostperioden börjar. Ramavtalad nummer ett (1) ska utföra takskottning med jour och beredskap.
Intern identifierare: TFN/2024:00380
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45261910 Takreparation
Ytterligare klassificering (cpv): 15981320 Snö, 44112510 Takspån, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261210 Takläggningsarbete, 45261211 Läggning av taktegel, 45261212 Läggning av takskiffer, 45261213 Läggning av takplåt, 45261220 Målning av tak och övrig ytbehandling, 45261221 Målning av tak, 45261222 Cementering av tak, 45261410 Takisoleringsarbeten, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45261910 Takreparation, 45261920 Takunderhåll, 45421146 Montering av undertak, 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Fastighetsunderhåll Takarbeten inklusive takskottning Botkyrka Kommunn
Intern identifierare: Fastighetsunderhåll Takarbeten inklusive takskottning Botkyrka Kommunn
Huvudklassificering (cpv): 45261900 Reparation och underhåll av tak