157975-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – VS-arbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: VS-arbeten
Beskrivning: Örnsköldsviks kommun, AB Övikshem, Övik Energi AB och Övik och Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB upphandlar ramavtal avseende VS-arbeten för löpande avrop under ramavtalsperioden. VS-arbeten kan komma att utföras i olika typer av verksamheter som till exempel kontor, skola, äldreboenden, i offentliga miljöer (badhus, ishallar, resecentrum med mera), lägenheter, lokaler, vatten- och reningsverk. Anbud kan lämnas på hela eller delar av beställarens behov fördelat på 2 områden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: VS-arbeten område 1, Örnsköldsviks kommun Norra (postnummer som börjar på 891, 896 och 890))
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116808:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: VS-arbeten område 2, Örnsköldsviks kommun Södra (postnummer som börjar på 894, 892, 893 och 895)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116808:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: VS-arbeten Bolagen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116808:Lot:3