158007-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KALMAR: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförare vård- och omsorgsboende
Referensnummer: 2020-07
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla utförare av vård- och omsorgsinsatser i vård- och omsorgsboende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”utföraren”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Kommunledningskontoret, Upphandling och kansli.
Avtalsform
Ramavtal, där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Avtalstid
Ramavtalet kommer att löpa från och med 2020-11-01 till och med 2023-10-31. Därefter har beställaren en ensidig möjlighet att begära förlängning av ramavtalet med tre (3) + två (2) + två (2) år.
Ramavtalet omfattas av tre etapper:
Etapp 1 Vasallparken med uppstart 2020-11-01
Etapp 2 Liljan och Ståthållaren med uppstart 2021-12-01
Etapp 3 "Karlssons Äng" med preliminär uppstart första kvartalet 2022 (ersätter Liljan och Ståthållaren)