Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RNM - Ny transformatorstation 145/36 kV Bodmyran
Referensnummer: UH-2020-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny 145 / 36 kV transformatorstation i Ånge kommun. Stationen kommer att bestå av 4 st 145 kV ledningsfack, 2 st 145 kV sammankopplingsskenor och 1 st sammankopplingsfack, 4 st 120 MVA transformatorfack med option för ytterligare 1 st 63 MVA transformatorfack, 20 st 36 kV kabelfack med option för ytterligare 2 st 36 kV kabelfack. Ellevio kommer att tillhandahålla transformatorerna men övrig utrustning ingår i entreprenaden. I en annan entreprenad kommer stationsytan att terrasseras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen