Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd och partnerskap inom hälsa, vård och omsorg
Referensnummer: KSN-2018-3881
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48517000 IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av lösning inom ovanstående område för att bl.a. ersätta Procapita och Siebel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72310000 Behandling av data, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen