158066-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Standardiserings- och klassificeringstjänster för innehåll eller data
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LIMS, PET.
Referensnummer: VLL 1813-2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72330000 Standardiserings- och klassificeringstjänster för innehåll eller data
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamheten på Radiokemienheten under Bild- och funktionsmedicin på NUS i Umeå arbetar med produktion av radiofarmaka till PET (positron emissions tomografi). Verksamheten arbetar i enlighet med GMP (good manufacturing practice) och har ett tillverkningstillstånd och ett marknadsföringstillstånd för Fludeoxyglucose (18F). Processen att tillverka sterila radiofarmaka inkluderar produktion av en radionuklid, syntes, upprening och kvalitetskontroll. Produkterna används vid klinisk rutin, kliniska prövningar och vid forskning på Nuklearmedicinska avdelningen på NUS samt vid Umeå Universitet.
Upphandlingen avser mjukvara som möjliggör insamling av data och skapande av rapporter som ligger till underlag för produktion av de läkemedel som tillverkas inom sektionen för radiokemi vid NUS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72330000 Standardiserings- och klassificeringstjänster för innehåll eller data, 72322000 Datahantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen