2. Förfarande
Förfarande
Titel: Blommor, buketter, krukväxter och mindre odlingar
Beskrivning: Uppdraget omfattar löpande beställningar av enstaka snittblommor, buketter och blomsterarrangemang med tillbehör för exempelvis uppvaktning, avtackning och kondoleans, blomsterarrangemang för utsmyckning och skötsel av dessa samt försäljning av krukväxter, krukor, blomjord, utomhusväxter och liknande för mindre odlingar i Eskilstuna kommunkoncerns verksamheter, härefter köparen. Upphandlingen är uppdelad i två delar; Del 1: Buketter, enstaka snittblommor och blomsterarrangemang för uppvaktning och kondoleans samt blomsterarrangemang för utsmyckning i t.ex. stadshuset och liknande lokaler. I uppdraget ingår även leverans, blommografering eller motsvarande samt skötsel av arrangemang i stadshuset. Del 2: Krukväxter, snittblommor i bunt, konstgjorda växter, blomjord, krukor, utomhusväxter, frön och liknande. Avtalet omfattar mindre volymer per beställning, ej större planteringar. Buskar, träd, utomhusväxter och jord till parker och liknande omfattas inte av denna upphandling. Upphandlingen avser ett ramavtal. Köparen kommer att teckna ramavtal med en (1) leverantör per del enligt ovan förutsatt att minst det antalet lämpliga anbud inkommer.
Intern identifierare: UE 25.187
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03121200 Snittblommor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1805954-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation del 1
Intern identifierare: 1807911-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kravspecifikation del 2
Intern identifierare: 1807908-2