158079-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Bröd
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd.
Referensnummer: KS 2017/0057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15811100 Bröd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av färskt bröd till Varbergs kommuns tillagnings och mottagningskök.
Inbjudan:
Varbergs kommun inbjuder er att delta i upphandlingen av färskt bröd till våra tillagnings- och mottagningskök.
Upphandlingens omfattning:
Köp av färskt bröd (inkl. frallor, baguetter, pain riche) till tillagnings- och mottagningskök, cafeér, simhall m.m. i Varbergs kommun (Se bilaga 2 för vidare info).
Konditorivaror omfattas inte i denna upphandling.
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde uppskattas till ca 10 000 000 (SEK) på 4 år.
Upplysningen om uppskattat värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för Köparen.
Möjlighet att få lämna anbud:
Helt eller delat anbud.
Anbud ska lämnas på hela eller del av förfrågan. Utvärdering kommer att ske per kategori:
Kategori A – Limpbröd,
Kategori B – Portionsbröd.
Se bilaga 1. Prisbilaga färskt bröd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811500 Färdiga brödprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänt:
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 1.12.2017.
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.