Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solcellsanläggningar.
Referensnummer: 17/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09331000 Solcellsplattor
II.1.4.
Kort beskrivning
MSB upphandlar avtal för avrop av solcellsanläggningar.
Med solcellsanläggning avses i denna upphandling en automatisk solcellsanläggning som sparar på bränsleförbrukningen i en elanläggning driven av en generator på upptill 100 kVA.
Syftet med denna upphandling är att MSB ska få tillgång till ett solcellsdrivet stöttnings- och backupsystem för generatordriven elförsörjning i de boende- och kontorsanläggningar som myndigheten bygger.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09330000 Solenergi, 09331200 Solcellsmoduler, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen