158100-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Hamnkranar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobil hamnkran på hjul
Referensnummer: UH-2019-356
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42414110 Hamnkranar
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar en ny mobil hamnkran på hjul som är monterad, driftsatt och godkänd till Skellefteå hamn.
Den mobila hamnkranen på hjul ska vara monterad, driftsatt och godkänd för fullgod leverans.
Om erforderliga politiska och kommersiella beslut ej tas kan Skellefteå kommun avbryta upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen