158132-2022 - ÄndringSverige-Kalix: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textiltjänst bädd och bad 2022
Referensnummer: SOC 2021-00251 05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av hyra och tvätt (cirkulationsgods) av bädd- och bad textilier samt ett mindre behov av tvätt av kundägda bädd textilier.
Statistik visar att beställaren använder tjänsten för ca 1,1-1,2 miljoner kr per år, varav de kundägda textilierna står för ca 1-2 %.
Upphandlingen omfattar beställare som är utspridda på ca 18 leveransadresser i Kalix Kommun.
Avtal tecknas med en leverantör.