158133-2022 - ÄndringSverige-Vaxholm: Parkeringstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning, Vaxholms Stad
Referensnummer: TFK/2021.121.514
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholms Stad har behov av parkeringsövervakning inom staden enligt Lag (1987:24) om kommunal parkeringsövervakning.
Uppdragsavtal tecknas med en leverantör.
Avtalet gäller preliminärt från och med 2022-05-12 till och med 2025-05-12, med möjlighet till förlängning upp till två (2) år (1+1), total avtalstid fem (5) år.
Anbudsgivarens åtagande i detta uppdrag omfattar:
Parkeringsövervakning (på allmän platsmark och kvartersmark) samt service och underhåll av biljettautomater. Kundtjänst avseende samtliga delar av åtagandet ingår i tjänsten.
Tilläggstjänster som kan avropas under avtalstiden är:
-Fordonsflytt
-Bärgning av fordon, cyklar, mopeder mm.
-Skyltning och montering av skyltar
-Extra parkeringsövervakning
Syftet med upphandlingen är att inleda ett samarbete med en helhetsleverantör kring parkeringsverksamhet inom staden.