See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Besiktningsgrupp
Beskrivning: Kommunen upphandlar en besiktningsgrupp med huvudbesiktningsman. Besiktningsuppdrag avser entreprenadbesiktningar enligt AB 04 och ABT 06. Uppdrag avser besiktning vid genomförande av ny-, om- och tillbyggnadsuppdrag.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116777:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ramavtalet planeras att gälla från och med 2026-05-01 till och med 2028-04-31. Därefter förlängs avtalet automatiskt med ett år i taget i högst två år till.