2. Förfarande
Förfarande
Titel: Färgaren - Maskintjänst
Beskrivning: Denna upphandling avser maskintjänster för utförande av förberedande markåtgärder inför kommande termiska sanering i stadsdelen Mariebo, Jönköping kommun. Uppdraget består av grävning/schaktning, borttagning av tex. elledningar, avlopps- och dagvattenrör, lastning och transport av överblivna massor till mottagningsanläggning samt återfyllnad med externa massor. Maskintjänstens omfattning i detalj framgår av upphandlingsdokumentet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122833:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 45000000 Anläggningsarbete