158202-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillbyggnad K3, yttre, Huddinge sjukhus
Referensnummer: LOC 2022-0076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser tillbyggnad av ambulanshall K3 med tillhörande markarbeten och två utvändiga hissar, Huddinge sjukhus.
Vissa förberedande markarbeten är redan utförda.
Total bruttoarea (BTA) 610 kvm nybyggnad
Utvändig mark 1020 kvm
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen