158237-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hamnspecifika konsulttjänster, teknik & logistik, ramavtal
Referensnummer: 170-18005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för hamnspecifika konsulttjänster teknik och logistik .Göteborgs Hamn AB har mycket omfattande tillgångar i form av marina konstruktioner och petrokemisk industri. Vi efterfrågar kompetenser inom en rad olika teknikområden för att arbeta med dessa, men upphandlingen omfattar också arbete för långsiktig hamnplanering samt vissa nautiska strategiska utredningar.
Denna upphandling är ett komplement till de ramavtal för tekniska konsulter som Göteborgs stad upphandlat och tecknat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för hamnspecifika tekniska & logistik konsulttjänster.Göteborgs Hamn AB har mycket omfattande tillgångar i form av marina konstruktioner och petrokemisk industri. Vi efterfrågar kompetenser inom en rad olika teknikområden för att arbeta med dessa, men upphandlingen omfattar också arbete för långsiktig hamnplanering samt vissa nautiska strategiska utredningar.