II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten omfattar s.k. sommar- och vinterunderhåll på B fastigheter och anläggningar i Linköping med omnejd. Nuläge B köper tjänsten Grönyte- och markskötsel samt vinterhållning för sina anläggningar från en (1) L. Arbete utförs enligt: avtalad plan (planerat utförande) där det krävs att L underhåller och ansvarar för detta avrop Syfte Välskötta anläggningar är viktigt för alla som vistas inom och i anslutning till B anläggningar. En välskött yttre miljö är av stor betydelse för B. B övergripande målsättning för grönyte- och markskötsel samt vinterhållning är att L aktivt bidrar till att skapa detta intryck samt till att bibehålla värdet på anläggningarna genom en väl planerad och genomförd skötsel. Syftet med upphandlingen är att utveckla formerna för samarbete i entreprenaden, att kontrollera prisbilden, att göra en genomgång av skötselnivåer samt att fastställa rutiner för en kontinuerlig skötsel och kvalitetsuppföljning. Omfattning Upphandlingen omfattar B anläggningar i Östergötland (i huvudsak inom Linköpings kommun).Arbeten som kan förekomma är bland annat: gräsklippning nyplantering ogräsrensning plattrengöring kantskärning slaghackning slyröjning trädskötsel/trädbeskärning häckklippning sandupptagning halkbekämpning/snöröjning skräpplockning/papperskorgar sopning Uppskattat antal avropade timmar fast/planerad skötsel under perioden 01 maj till 31 oktober är cirka 3 200 timmar och under perioden 01 november till 30 april cirka 1 000 timmar (inklusive halkbekämpning). Snöröjning är exkluderat samt andra tillkommande arbeten/avrop samt vissa arbeten som utförs av B egen personal och maskiner. Uppskattad volym per år är i snitt cirka 3 863 000 SEK. Takvolymen för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 26 075 250 SEK. Observera att uppdragets volym och omfattning är endast uppskattad och gäller utan förbindelse.Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet. Ej uppdelning av kontrakt B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.