2. Förfarande
Förfarande
Titel: Syntesmoduler
Beskrivning: Region Skåne avser att upphandla totalt två (2) kompletta syntesmoduler inklusive FDG kassetter till Cyklotronenheten, Skånes universitetssjukhus i Lund. Syntesmodulerna ska främst användas för tillverkning av FDG, men även andra PET-radiofarmaka ska kunna tillverkas så som 18F-DOPA, 18F-PSMA. Upphandlingen inkluderar option på ytterligare en (1) st syntesmodul enligt kravspecifikation
Intern identifierare: 2025-O000462
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000