158439-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Farmaceutiska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning
Referensnummer: IN-IN21-0360
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet
Region Sörmland, Org.nr. 232100-0032 Folktandvården Sörmland AB, Org.nr. 556820-2625
I upphandlingsdokumenten kallade Köpare.
Avtalet ska gälla för Köparen, Köparens förvaltningar, bolag och stiftelser. Under avtalsperioden tillkommande förvaltningar, bolag och stiftelser ska omfattas av ramavtalet. Gällande privata vårdcentraler se vidare i uppdragsbeskrivningen.
Omfattning
Upphandlingen avser tjänstekontrakt i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Syftet med upphandlingen är att skapa förutsättningar för en rationell, säker
och kostnadseffektiv läkemedelsförsörjning och läkemedelshantering i hela
vårdkedjan i samverkan med regionens sjukhusapoteksfunktion. Regionen
avser att lösa större delen av sjukhusapoteksfunktionens uppgifter genom
upphandling av en leverantör i enlighet med denna uppdragsbeskrivning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Benämns vidare som Avtal.
Anbudsgivare benämns i upphandlingsdokumenten som Leverantör.
Elektronisk upphandling
Upphandlingen handläggs via upphandlingssystemet TendSign. I systemet finns möjlighet att t.ex. ladda upp filer och svara på frågor.
Observera att det kan finnas krav i upphandlingsdokumenten som inte är direkt kopplade till någon funktion i systemet. Kontrollera alltid upphandlingsdokumenten innan anbudet skickas in.
SystemregistreringFör tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering via följande länk: https://tendsign.com/public/register_seller.aspx? FromPublic=true
Kommunikationen under upphandlingen, inklusive underrättelse om tilldelningsbeslut, sker via den registrerade användarens e-postadress. Leverantören uppmanas därför att kontrollera att rätt e-postadress är angiven och säkerställa att denna e-postadress bevakas löpande.
SupportTekniska frågor om systemet ställs till TendSign support per e-post:tendsignsupport@mercell.com.
För support eller tillgång till frågor och svar om anbudsgivning:https://upphandlingsverktyg.mercell.se/tendsign-support