Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal OVK-besiktningar
Referensnummer: RS 450-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upphandling av ramavtal för uppdrag för utförande av OVK-besiktning av anläggningar i Region Västerbottens ägda lokaler mellan åren 2023 till 2026.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
OVK LYCKSELE
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden enligt följande fördelning:
- OVK Lycksele-området
- OVK Skellefteå-området
- OVK Umeå-området
Takvolym för upphandlingen är satt till 3 500 000 SEK.
OVK SKELLEFTEÅ
Del nr: 2
OVK UMEÅ
Del nr: 3