158508-2017 - PlaneringSverige-Huddinge: Trycksaker och tillhörande produkter
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grafisk produktion.
Referensnummer: 2016-080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar layout, copy, faktorstjänst och annat som krävs för att färdigställa grafisk produktion. Anbudsgivaren ansvarar för att ta fram olika typer av produktioner och operativa insatser beroende på uppdragets karaktär och kanalval.
Tjänsterna ska utföras av yrkesroller som är relevanta för uppdraget samt på ett professionellt och fackmannamässigt sätt.
Området omfattar i första hand att skapa publiceringsfärdiga original, men även att kunna producera lättarbetade word- och InDesignmallar för t ex foldrar, faktablad och nyhetsbrev. Nedan några exempel på vilken typ av publiceringsfärdiga original som kan komma ifråga:
— Tryckproduktioner: skrifter, broschyrer, faktablad, nyhetsbrev, annonser, inbjudningar, affischer och vykort.
— Produktion för digital publicering, t ex banners för webb, Powerpointpresentationer och dylikt.
Originalen produceras utifrån fastställd grafisk profil och grafiska mallar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen