15853-2021 - ResultatSverige-Gävle: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brynässkolan, om- och tillbyggnad, Gavlefastigheter.
Referensnummer: 11178
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter Gävle kommun AB upphandlar nybyggnad av matsal och idrottshall samt ombyggnad av befintlig skola, bland annat byte av; samtliga fönster, installationer samt tak.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen