Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byxtrål för att separera torsk från kolja och gråsej.
Referensnummer: SLU ua 2017.2.4.4-1559
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63726700 Fiskefartygstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen är att:
— Att ta fram en trållösning för partrålning för riktat fiskfiske där olika arter fångas i skilda lyft, vilket gör att man kan storleksselektera de olika arterna var för sig och/eller alternativt släppa en av arterna genom att helt öppna det ena lyftet om kvoten för en av arterna är begränsande för vidare fiske.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77700000 Tjänster i samband med fiske
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen