158635-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Programförsörjning och licenspartner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelProgramförsörjning och licenspartner
BeskrivningLeverantören förväntas erbjuda lösningar som möter kommunens mångfacetterade behov, från stöd i äldreomsorgen och utbildningssektorn till att driva digital innovation genom AI och moderna IT-plattformar. Leverantören ska även fungera som en strategisk partner för program- och licensförsäljning, underhåll av befintliga licenser samt tillhandahålla tjänster för licensförnyelse för Kristianstads kommun och dess samarbetspartners, i enlighet med de krav som specificeras i upphandlingsdokumenten. Utöver Program och licenshantering omfattar upphandlingen en option på en SAM-tjänst (Software Asset Management) för optimerad förvaltning och kontroll av kommunens mjukvarutillgångar. Inbjudan beskriver kommunens övergripande mål och behov för att säkerställa en effektiv och hållbar digital utveckling.
Intern identifierareKS 2024/1055
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Ytterligare om kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering, 22456000 Licenser, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningProgramförsörjning och licenspartner
Intern identifierareProgramförsörjning och licenspartner
Ytterligare klassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering