158750-2019 - ResultatSverige-Lindesberg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om-/nybyggnad Brotorpskolan och Lindbackaskolan
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av Lindbackaskolan en 7- 9 skola vid Stadsskogsvallen för ca 600 elever och om- och tillbyggnad av Brotorpsskolan F- 6 som anpassas för 550 elever. I anslutning till den nya skolan byggs en sporthall som byggs ihop med befintlig ishall, som också skall byggas om.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212225 Byggnation av sporthall, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen