158763-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
1111 Ramavtal för mindre Park- och gatuentreprenader
Referensnummer: 21/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av tillgång till entreprenörer för utförande av entreprenader av varierande omfattning och med varierande inställelsetider. Entreprenaderna kan vara av skiftande karaktär. Ramavtalet avser markanläggningsarbeten inom stadsmiljö exempelvis gatuarbeten (arbete i gatumiljö), park- o lekplatsarbeten, uppförande av byggnadsverk, upprustningar av varierande miljöer, anläggande av miljöer för rörelse och utevistelse och omfattande växthanteringsarbeten inom Malmö stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112711 Utformning av parker, 45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45233330 Grundläggning av gator, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45236250 Markanläggning för parker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen