158867-2021 - ResultatSverige-Söderköping: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västra Husby skola, om- och tillbyggnad
Referensnummer: UH-2020-143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser om- & tillbyggnad av Västra Husbyskolan samt matsal & kök som ligger i anslutning till Västra Husby förskola. Både skolan och förskolan är belägna på samma tomt Hylinge 3:3.
Objektet kommer att utföras i olika etapper beskrivet i detta förfrågningsunderlag.
Västra Husby skola kommer att byggas till ca 1700 m2 och ca 600 m2 kommer att totalrenoveras. Befintliga ytor i Matsal & kök kommer att totalrenoveras samt byggas ut med ca 400 m2.
Utemiljön kommer att uppdateras med lekmiljö, sociala ytor, miljöhus, förrådsbyggnad och trafikytor. Skolan kommer att konverteras till bergvärme. En ny UC placeras i förskolebyggnaden och anläggningen förbereds för att i framtiden kunna konvertera även förskolan till bergvärme. Solcellsanläggning på tillbyggnad skola.
Utöver det kommer en ny multiarena att byggas. Den delen är belägen på Hylinge 3:39 som är granntomt med Hylinge 3:3
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen