158915-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Munkedal: Handdatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal iPads för SML-IT
Referensnummer: KS 2019-80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213500 Handdatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Sotenäs, Munkedal och Lysekils kommuner har en gemensam IT-avdelning, SML-IT, vars uppgift är att utifrån fastställda förutsättningar och ramar ansvara för en effektiv och ändamålsenlig IT-försörjning. Upphandlande myndigheter har nu för avsikt att upphandla ramavtal för succesiva avrop av iPadplattor. I ramavtalet ingår även utbildningsdagar som upphandlande myndigheter kan komma att avropa som optioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30237200 Datortillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen