158955-2017 - ResultatSverige-Motala: Tillhandahållande av språkkurser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SFI Motala.
Referensnummer: UH-2016-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av kurser inom ramen för Utbildning i svenska för invandrare. Utbildningen skall bedrivas under hela året.
Anbudet skall innehålla undervisning i reguljär/närstudie form, distans och kvällstid. Upphandlingen omfattar även validering och särskild prövning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling omfattar köp av kurser inom ramen för Svenska för invandrare.