158958-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av förorenade massor från Torskbäcken
Referensnummer: 34224-284/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en avfallsmottagningstjänst för omhändertagande av förorenade massor.
Avfall ska mottas vid godkänd anläggning för behandling/deponering beroende på avfallets innehåll. Transport av massorna kommer att handlas upp separat, inom ramen för kommande schaktentreprenad, och omfattas därför inte av denna upphandling.