Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/annons/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av handskar
Referensnummer: A111.260/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18424000 Handskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Ramavtalet omfattar leverans av handskar.
Polismyndigheten har 32 000 anställda, varav ca 20 000 är poliser. Av dessa använder ca 10 000 regelbundet uniform i yttre uniformerad tjänst. I denna upphandling kommer Polismyndigheten att teckna ramavtal med en leverantör för avrop och successiva leveranser av handskar.
Uppskattat värde gäller för 4 år á 4 000 000 SEK/år
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18424000 Handskar, 18424400 Vantar, 35200000 Polisutrustning, 35811200 Polisuniformer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen