158980-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reklam
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession väderskydd m.m
Referensnummer: UH-2021-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79341000 Reklam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en tjänstekoncession där Beställaren anförtror till Koncessionshavaren tillhandahållandet och förvaltningen av väderskydd och offentliga toaletter samt ett antal centralt belägna vitriner. Koncessionshavaren ska äga, finansiera, leverera, installera och avetablera objekten samt stå för drift och underhåll av samtliga objekten i entreprenaden. Koncessionshavaren får i gengäld upplåta reklamplatser på objekten. Beställaren utger inte någon ersättning för entreprenaden. Koncessionshavarens ersättning för entreprenaden bestäms av Koncessionshavarens egen förmåga att generera intäkter från tredje part för nyttjandet av objekten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 50000000 Reparation och underhåll, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För entreprenadens omfattning i dess helhet, se kontraktshandlingarna.