159014-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för kajer
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad Renovering av Packhuskajen
Referensnummer: 0736/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upprustning av Packhuskajen, Göteborg. Projektet syftar till att slutföra det arbete som startades 2019/2020 med att upprusta hela Packhuskajen, c:a 610 m
Packhuskajen ligger mitt i hjärtat av Göteborg och är en del av stadsutvecklingsområdet Centralenområdet, ett område under stor upprustning och förändring.
Park och Natur har för denna specifika affär valt att genomföra projektet i samverkansformen Partnering tillsammans med en Generalentreprenör (GE) i en Totalentreprenad.