II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 42122410 Pumpar för medicinskt bruk, 42122411 Nutritionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal på livsmedel för särskilda näringsmål, nutritionspumpar med tillbehör, neonatala produkter samt tekniker för leverans till Region Norrbotten samt länets 14 kommuner. Regionen efterfrågar även en kostnadsfri webbaserad beställningsportal avsedd för behörig förskrivare att göra förskrivningar av livsmedel till patienter i hemmet. I och med detta efterfrågar vi även lagerhållning och distributionstjänst av produkterna som ska levereras direkt till patientens hem/utlämningsställe.