15910-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Jordbruks- och trädgårdsprodukter – Dynamiskt inköpssystem - Träd och buskar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt inköpssystem - Träd och buskar
BeskrivningSyfte Syftet med det dynamiska inköpssystemet är att tillgodose kommunens behov av olika produktområden inom kategorier för träd och buskar. Skellefteå kommun vill plantera växter av god kvalité anpassade efter Skellefteå kommuns växtzoner för att uppnå målen med en grönare kommun. Fördelar med en grönare kommun är att det ger en bättre folkhälsa, klimatreglerande fördelar och attraktiv och hållbar plats för en bättre vardag. Beskrivning av anbudsinbjudan Anbudsinbjudan kommer att vara uppdelad efter olika produktområden. Leverantörer kan välja vilka produktområden de avser att svara på vid förfrågan. Vid varje anbudsinbjudan kommer det specificeras vilka produkter som Skellefteå kommun väljer att avropa samt vilken/vilka enheter som avses.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94354:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter, 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121000 Trädgårdsväxter, 03452000 Träd, 03450000 Plantskoleprodukter, 03451000 Växter