159172-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ögonsjukvård – Specialiserad ögonsjukvård
Meddelande om upphandling – förenklat system - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSpecialiserad ögonsjukvård
BeskrivningUpphandlingen omfattar att tillhandahålla tjänster inom specialiserad ögonsjukvård i form av mottagningsverksamhet och operationsverksamhet i enlighet med vad som närmare framgår av upphandlingsdokumenten. Upphandlande myndighet är Hälso- och sjukvårdsnämnden vid Region Stockholm.
Intern identifierareHSN 2023-0938
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenAlla leverantörer kan lämna anbud i denna Upphandling i enlighet med vad som närmare framgår i denna Anbudsinfordran. Upphandlingen genomförs i ett steg vilket innebär att Anbudsgivare ska lämna in anbud senast sista anbudsdagen. Efter anbudsöppning genomförs prövning och utvärdering av de anbud som inkommit i rätt tid. Prövningen och utvärderingen kommer att genomföras med utgångspunkt i de uppgifter som Anbudsgivaren redovisat i sitt anbud. Prövning och utvärdering genomförs per Objekt i enlighet med vad som närmare framgår av Anbudsinfordran.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121281 Ögonsjukvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Optioner
Beskrivning av alternativenBeställaren har rätt att under Avtalstiden öka eller minska antalet Målvikter för Objektet vid varje halvårs- eller helårsskifte. För närmare information se punkten 17 i Förlaga till Huvuddokument.