Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter Verksamhetsutveckling.
Referensnummer: 17/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konsulttjänster inom verksamhetsutveckling för pågående förändringsarbete samt förändringar inom administrativ IT-miljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73220000 Utvecklingsrådgivning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att täcka B behov av konsulttjänster för verksamhetsutveckling inom ramen för pågående och kommande utvecklingsinsatser. Under aktuell period kommer fokus främst att vara förändringsarbete kopplat till digitalisering, ökad kundorientering och effektivitet, samt förestående förändringar inom IT-miljön.
B avser teckna ramavtal med 2 eller flera leverantörer. Avrop på kommande ramavtal kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.