159269-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Utredning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredningar av kränkande särbehandling
Referensnummer: IN-IN23-0096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79720000 Utredning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utredningar inom:
kränkande särbehandling,trakasserier och
sexuella trakasserier
Tjänsten som upphandlas omfattar både initial bedömning och fullskaliga utredningar.
Köparen avser att teckna avtal med max två (2) Leverantörer enligt fast rangordning.
Avtalet startar omgående från och med tidpunkten för avtalets undertecknande av båda parter och löper två (2) år med möjlighet till förlängning.
Det totala behovet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca. 50 stycken utredningar.Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolymen i ramavtalet är 70 antal utredningar.
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal.
kränkande särbehandling,
trakasserier och
Avtalstid
Avtalet startar omgående från och med tidpunkten för avtalets undertecknande av båda parter och löper två (2) år med möjlighet till förlängning enligt nedan. Möjlighet till förlängning vid två (2) tillfällen, om maximalt 12 månader i taget med oförändrade villkor.Köparen ska påkalla förlängning till Leverantören. Avtalstiden kan komma att senareläggas till följd av överprövningar eller fördröjningar i upphandlingsprocessen. Vid avtalets slut upphör avtalet att gälla.
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca. 50 stycken utredningar.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym
Takvolymen i ramavtalet är 70 antal utredningar av upphandlade tjänster.