159271-2018 - ResultatSverige-Härnösand: Glasögon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminalglasögon
Referensnummer: 18RS89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar terminalglasögon för Region Västernorrlands anställda. Ramavtal tecknas med en leverantör per geografiskt område/kommun i Västernorrlands län. De leverantörer som lämnar anbud för en kommun ska vid avtalsstart ha en butik och optiker på platsen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33730000 Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser, 85160000 Optikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen