159336-2018 - ResultatSverige-Karlstad: Kaffebönor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffebryggare och kaffeautomater, leverans- och serviceavtal
Referensnummer: UE/170231
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03131100 Kaffebönor
II.1.4.
Kort beskrivning
-- Avtal för köp av kaffebryggare och kaffeautomater med olika dryckesalternativ så som färskbryggt kaffe, choklad, cappucino, varmt vatten etc.
-- Installation av utrustningen, ingredienser till offererad utrusning, tillbehör, utbildning av användare samt serviceavtal.
-- Kaffeprodukter som är avsedda för nya kaffeautomater ska köpas från avtalad leverantör under avtalsperioden. Det ska vara möjligt att teckna ett serviceavtal och köpa förbrukningsvaror till redan befintliga kaffeautomater inom landstinget.
-- Kaffebryggare och Kaffeautomaterna ska vara fabriksnya och vara producerad max åtta (8) månader före leverans till landstinget.
-- Kaffeautomaterna ska vara tystgående då de kommer att placeras i allmänna utrymmen.
-- Kaffeprodukter som är avsedda för kaffebryggare ska köpas på redan befintliga avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kaffebryggare och kaffeautomater, leverans- och serviceavtal.