Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningstjänster VA-ledningar, vägar/GC-vägar, annat anläggningsarbete
Referensnummer: 22/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kommunens behov avseende arbeten i kommunala fastigheter, infrastruktur för mark- och VA förenat med detta om inte annat framgår av respektive avrop, samt anläggningar och exploateringsområden, och dylikt.
• Upphandlingen avser ramavtal.
Ramavtalet består av ett antal objekt där underhålls- och förnyelsearbete ska ske inom Marks kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45233120 Vägbygge, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen