159405-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Järnhandelsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelssortiment- verktyg, verktygskemikalier samt produkter för skärande bearbetning
Referensnummer: C 2018-2100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44316000 Järnhandelsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Forskningsverksamheten på Chalmers understöds av ett antal verkstäder. Större delen av arbetet i dessa utgörs av kvalificerad prototyptillverkning för forskningsändamål samt framtagning av kursmaterial inom olika institutioner.
Arbetet vid verkstäderna kräver ofta kvalificerad rådgivning från leverantör, exempelvis vid bearbetning av material med olika egenskaper i olika typer av maskiner.
Behov av verktyg och tillbehör finns också hos vaktmästerier och servicepersonal.
Upphandlingen avser:
Del 1: Handverktyg, elhandverktyg, mätverktyg, fästelement, kap och slip, verkstadskemikalier, VVS och tryckluft, redskap och övrigt sortiment.
Del 2: Skärande verktyg, såsom gängverktyg, fräs- och svarvplattor samt borr.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 43800000 Verkstadsutrustning, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44512000 Diverse handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen