159461-2017 - ResultatSverige-Linköping: Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Injektion och Infusion.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östergötlands län.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Produkter för beredning och administrering inom området injektion och infusion. Upphandlingen gäller för samtliga verksamheter inom Region Östergötland. Övervägande del kommer att beställas till Region Östergötlands depå. Ungefärligt totalt värde för samtliga anbudsområden under 12 månader 11 500 000.
Upphandlingen avser Produkter för beredning och administrering inom området injektion och infusion. Upphandlingen gäller för samtliga verksamheter inom Region Östergötland. Övervägande del kommer att beställas till Region Östergötlands depå. Ungefärligt totalt värde för samtliga anbudsområden under 12 månader 11 500 000.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141220 Kanyler, 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33141310 Injektionssprutor
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.